AMUR BIAŁY

Amur po norwesku

Przygotować mieszaninę roztrzepanego jajka z tartą bułką. Osolone filety maczać w mieszaninie i układać na ogniotrwałym półmisku. Włożyć do piekarnika i zapiec, rumieniąc panier na złoty kolor. Pół szklanki śmietany wymieszać z łyżeczką mąki, dodać pół łyżeczki sproszkowanej papryki. Zalać filety i zapiekać je przez 5?10 minut. Wyjąć, skropić sokiem z cytryny, posypać zielonym siekanym kop­rem.

Amur po parysku

Osoloną rybę pokroić, zalać białym wytrawnym winem i wodą w stosunku 1:2, ugotować. Oddzielnie, w małej ilości wody, ugoto­wać łby i płetwy ryby, dodając sól i małą cebulę. Wywar dodać do ryby i gotować jeszcze przez 10 minut. Rybę wyłożyć na ogniotrwały półmisek. Po wyjęciu mięsa wrzucić do pozostałego wywaru umyte i pokrojone w plastry 4 borowiki. Dodać pół szklanki śmietany. Go­tować do chwili otrzymania gęstego sosu. Mięso polać sosem, posy­pać tartym serem, włożyć do piekarnika i trzymać tam aż do zrumienienia się potrawy.

Amur po prowansalsku

Rybę włożyć na 24 godziny do zalewy sporządzonej z osolonej wo­dy gotowanej z pieprzem i liściem laurowym. Rybę wyjąć, osączyć. Panierować w mące zmieszanej z posiekanym ząbkiem czosnku. Smażyć na oliwie. Włożyć do ogniotrwałego naczynia, zalać beszamelem i dopiec w piekarniku (około 15 minut).

Amur po turyńsku

Rybę moczyć przez 2 godziny w mleku. Wyjąć, osuszyć, posolić, posypać pieprzem, ułożyć na ogniotrwałym półmisku, obłożyć przek­rojonymi na pół młodymi cebulkami oraz ćwiartkami 4?5 pomido­rów. Wstawić do piekarnika i piec, aż ryba się zrumieni. Podawać po­laną roztopionym masłem z tartą bułką.

Amur po wołżańsku

Rybę panierować w mące, smażyć na złoty kolor. Łby i płetwy go­tować w litrze wody z łyżeczką octu. Marchew, seler, pietruszkę, ce­bulę, 10?15 główek brukselki, pół kalafiora pokroić, zalać wodą tak, aby zaledwie przykrywała warzywa. Dodać łyżeczkę masła i gotować jarzyny do miękkości. Wywary z ryby i warzyw połączyć. Kurki lub rydze ugotować w wywarze. Gdy grzyby będą miękkie, wyjąć je, sos zagęścić zasmażką, posolić do smaku. Na ogniotrwałym półmisku ułożyć rybę, obłożyć ją warzywami i grzybami, polać sosem i zapiec.