Biała kapusta z brzaną

Średniej wielkości główkę kapusty ugotować, pokroić w kostkę. Do ogniotrwałego garnka włożyć łyżkę masła, 2?4 pomidory w ćwiart­kach oraz kapustę. Dusić 15?20 minut. Rybę panierować i smażyć na złoty kolor. Dodać do kapusty, włożyć do piekarnika na 10?15 minut.

Brzana po duńsku

Filety posolić, posypać pieprzem, skropić cytryną. Mięso z 10? 15 ugotowanych kleszczy raków utrzeć na sos z 2 łyżkami śmietany. Przygotować kawałki folii aluminiowej trochę większe od filetów. Na każdy filet nałożyć łyżeczkę sosu, zawinąć go w folię, pozostawiając trochę miejsca na powietrze. Włożyć do piekarnika na 20 minut. Przekłuwając folię widelcem sprawdzić, czy mięso jest miękkie.

Brzana po litewsku

Rybę natrzeć solą, pieprzem i majerankiem, odstawić w chłodne miejsce na 2 godziny. Przygotować farsz: cebulę poszatkować, usma­żyć na tłuszczu na złoty kolor. 3 jaja ugotować na twardo, posiekać. Wymieszać cebulę i jaja z 2?3 łyżkami ugotowanej na sypko kaszy perłowej. Rybę nadziać farszem, obtoczyć w mące, położyć na półmi­sku ogniotrwałym, polać śmietaną, wstawić do piekarnika na 20?30 minut. W trakcie pieczenia polewać często sosem spod ryby.

Brzana po niemiecku

Rybę panierować w mące, smażyć na oliwie na złoty kolor. Pokroić 2 cebule w plasterki i sparzyć wodą. Przygotować sos: zasmażkę roz­prowadzić bulionem, dodać 2 łyżki gęstej śmietany i 2 łyżki siekane­go zielonego kopru, zagotować, posolić do smaku. Ułożyć rybę w rondlu, na nią wyłożyć cebulę, zalać sosem i dusić pod przykry­ciem przez 5?10 minut.

Brzana po rybacku

Ryby posolić i odstawić na 1 godzinę. Następnie na dnie ognio­trwałego półmiska ułożyć warstwę pokrojonej w plastry cebuli, dodać pieprzu, soli i mielonej papryki. Na cebuli ułożyć rybę i przykryć ko­lejną warstwą cebuli itd. Powinien powstać przekładaniec składający się z dwóch warstw ryby i trzech warstw pokrojonej cebuli. Na wierzch położyć 3?4 łyżki masła. Piec 20?30 minut w piekarniku.