Certa po kijowsku

Ugotować rybę w jarzynach. Wyłożyć ją na ogniotrwały półmisek, obłożyć z jednej strony ziemniakami ugotowanymi w łupinach. Słoną słoninę pokroić w cienkie makaroniki. Topić przez 3?5 minut z drob­no posiekaną cebulą. Ułożyć na drugiej stronie półmiska, posypać pietruszką. Zapiec (5 minut).

Certa po portugalsku

Połówki ugotowanej w jarzynach ryby ułożyć na półmisku ognio­trwałym. Sporządzić ze śmietany, 3?4 łyżek bulionu lub wywaru z jarzyn, 2?3 łyżek przecieru, soli i papryki gęsty sos pomidorowy, zalać nim rybę, posypać tartą bułką, położyć kilka kawałków masła i wstawić do gorącego piekarnika na 10 minut.

Certa w cieście

Sporządzić ciasto gęściejsze od naleśnikowego. Ubić pianę z 2 bia­łek i wymieszać z ciastem. Rybę posolić, posypać pieprzem, odstawić na dwie godziny w chłodne miejsce. Porcje ryby maczać w cieście, smażyć na oleju na złoty kolor. Ułożyć w rondlu, wstawić na 10 minut do piekarnika.

Certa w masie jarzynowej

Ryby ugotować w wodzie zmieszanej pół na pół z mlekiem. Goto­wane warzywa (marchew, pietruszkę, 10 brukselek, 6 rzodkiewek, 2 cebule, 2 pory, kilka liści włoskiej i zwyczajnej kapusty) zemleć w maszynce do mięsa, dodać siekanego koperku, 2 surowe żółtka, soli, pieprzu i wymieszać. Masę jarzynową ułożyć w głębokim półmi­sku, dodać obrane z ości certy, na wierzchu rozłożyć talarki ugoto­wanych na twardo jaj i marynowanych grzybów. Zalać wywarem ryb­nym z jarzyn z dodatkiem żelatyny. Wstawić do lodówki, by galareta skrzepła.

Certa w omlecie

Udusić 5?7 świeżych borowików lub kozaków z dodatkiem 1 po- szatkowanej cebuli i sproszkowanej czerwonej papryki, ostudzić, 2 razy przepuścić przez maszynkę do mięsa. Z masy grzybowej, 2 żółtek, łyżki masła, łyżeczki proszku do pieczenia, 1 szklanki mleka i odpowiedniej ilości mąki wykonać półgęste ciasto. Filety paniero­wać w bułce, smażyć na maśle na złoty kolor, zalać przygotowanym ciastem aż do zupełnego pokrycia ryby. Smażyć na wolnym ogniu 10?15 minut.