Dorsz po kaszubsku

3 cebule pokroić w talarki. Dorsza osolić, posypać pieprzem, panie­rować w mące, smażyć na złoty kolor. Włożyć do rondla, obłożyć ce­bulą, zalać łyżką bulionu, łyżeczką octu, dusić 15 minut. Posypać sie­kanym zielonym koprem.

Dorsz po krymsku

3?4 strąki papryki sparzyć wodą, ściągnąć skórkę, usunąć miąższ, pokroić w paski. Rybę panierować w mące i smażyć na złoty kolor. Szklankę śmietany rozbełtać z łyżeczką soli i łyżeczką sproszkowanej papryki. Na ogniotrwałym półmisku ułożyć rybę, obłożyć paskami papryki, zalać śmietaną i zapiec (około 15 minut).

Dorsz po leningradzku

Przygotować wywar: szklankę kwasu spod kiszonych ogórków wymieszać ze szklanką wody, dodać pokrojoną w plasterki marchew, pietruszkę i cebulę, listek laurowy, 2 ziarna pieprzu. Gotować 5 mi­nut, włożyć rybę i gotować, aż będzie miękka. Wyjąć, ułożyć na ognio­trwałym półmisku. Sos przetrzeć przez sito, zagęścić mąką ziemnia­czaną. Rybę zalać sosem i wstawić na 10 minut do piekarnika.

Dorsz po norwesku

Filety z dorsza ułożyć na ogniotrwałym półmisku, skropić sokiem z cytryny, posolić, oprószyć pieprzem. Wstawić do piekarnika, zrumienić. Przyrumienić tartą bułkę na maśle, polać dorsza, dodać 2?3 kawałki świeżego masła. Wstawić rybę do piekarnika na 10 mi­nut.

Dorsz po rosyjsku

Dorsza opanierować w mące, usmażyć na złoty kolor. Warzywa: marchewkę, pietruszkę, por, seler, cebulę zetrzeć na grubej tarce, udusić z łyżką masła. 2 kwaszone ogórki pokroić w kostkę. Włożyć do rondla rybę, warzywa, ogórki, dodać łyżkę koncentratu pomidorowe­go, szczyptę papryki i pieprzu. Dusić 10 minut, zaciągnąć mąką ziem­niaczaną, wstawić na 10 minut do piekarnika.