Flądra po normandzku

Przygotować sos: sporządzić zasmażkę, rozprowadzić szklanką mleka, dodać pokrojone na połówki pieczarki (około 6 sztuk), goto­wać około 15 minut, zakwasić sokiem z cytryny. Filety z flądry (po­łówki) włożyć na 24 godziny do marynaty sporządzonej z wody i słodkiego wina, np. wermutu, w stosunku 1:1. Wyciągnąć z maryna­ty, panierować w mące i smażyć na maśle na złoty kolor. Ułożyć na ogniotrwałym półmisku, posypać cynamonem, zalać sosem i wstawić do piekarnika na 10 minut.

Flądra po prowansalsku

Przyrządzić sos: Na łyżce oliwy udusić 4 obrane ze skórki pomido­ry oraz poszatkowaną cebulę, marchewkę i seler. Przetrzeć przez si­to. Przygotować zasmażkę, rozprowadzić bulionem. Dodać przecier, doprawić solą, pieprzem i papryką. Filety flądry panierować w mące i smażyć na złoty kolor. Ułożyć na ogniotrwałym półmisku, zalać so­sem, zapiekać przez 15 minut w piekarniku.

Flądra po rosyjsku

Ugotować ryż na sypko, wymieszać z łyżką masła. Rybę paniero­wać w mące i smażyć na złoty kolor. Szklankę śmietany wymieszać z łyżką mąki i 2?3 łyżkami bardzo drobno utartego ostrego żółtego sera, doprawić solą. Na ogniotrwałym półmisku ułożyć ryż, na nim rybę, zalać śmietaną, zapiekać w piekarniku przez 10?15 minut.

Flądra po szwedzku

Flądrę podzielić na 4 części, panierować w mące, jaju i tartej bułce, smażyć na złoty kolor. 2 cebule pokroić w talarki i usmażyć na tłu­szczu na lekko brązowy kolor. Ułożyć flądrę na ogniotrwałym półmi­sku, położyć na niej cebulę, zalać 3?4 łyżkami śmietany, przypró­szyć mąką, wstawić na 15 minut do piekarnika. Podawać posypaną siekaną zieloną pietruszką.

Flądra w białym winie

Rybę posolić, posypać pieprzem, skropić cytryną, odstawić na 2 godziny w chłodne miejsce. Brytfannę wysmarować oliwą. Rybę ułożyć w brytfannie, obłożyć 3?4 pokrojonymi w plastry pieczarka­mi, położyć na wierzchu łyżkę masła, wstawić do piekarnika na 15 minut. Wyjąć, podlać połową szklanki białego, wytrawnego wina i ponownie wstawić do piekarnika na 20 minut. W czasie dopiekania często polewać sosem.