Krążki z jazgarzy

Ryby obrać, dwukrotnie przepuścić przez maszynkę, dodać zmie­loną, moczoną w mleku bułkę, zmieloną cebulę, łyżkę masła, jajo, sól, pieprz i paprykę do smaku. Uformować krążki, wrzucać je na gorący tłuszcz, wyjąć, ułożyć na ogniotrwałym półmisku, zalać sosem chrza­nowym i wstawić na 5 minut do piekarnika.

Paszteciki z jazgarzy

Rybę przepuścić przez maszynkę, posolić. Na łyżce oleju usmażyć na złoto cebulę i także ją zemleć wraz z namoczoną w mleku bułką i wątróbką rybną lub cielęcą. Przygotowane składniki wymieszać z 2 żółtkami, solą, pieprzem, gałką muszkatołową. Podgrzewać 20 minut, polewając wodą. Upiec babeczki z ciasta francuskiego. Nakła­dać farsz, wstawić na 10 minut do zgaszonego, bardzo gorącego pie­karnika. Podawać na gorąco.

Pączki z jazgarzy

Ryby dwukrotnie przepuścić przez maszynkę, dodać zmieloną, namoczoną w mleku bułkę, 2 poszatkowane cebule, jajo, soli i pie­przu do smaku. Wyrobić masę. Przygotować farsz: udusić na maśle rozdrobnioną cebulę i marchew, dodać ugotowane na twardo i po­siekane jajo, tartej bułki tyle, aby masa była zwięzła. Z masy rybnej formować gałki z wklęśnięciem, tak jak to się robi w przypadku befsz­tyków po tatarsku. W miejsce ?befsztykowego jaja” wkładać farsz. Panierować ?pączki” w mące i smażyć na złoty kolor we fryturze lub oleju.

Souffle z jazgarzy

4 łyżki przetartych kartofli wymieszać z przepuszczonymi przez maszynkę rybami. Dodać łyżkę masła, szczyptę soli, pieprzu, gałki muszkatołowej, wymieszać. Ubić pianę z 4 białek i ostrożnie ją wy­mieszać z masą rybną. Ułożyć masę na ogniotrwałym półmisku wy­smarowanym masłem, posypać tartym serem i zapiec w piekarniku (25?30 minut). Podawać z cytryną.

Zupa ?z gniazd jaskółczych”

Z 4 łbów karpi oraz jarzyn (2 marchewki, pietruszka, seler, por, ka­lafior, przyrumieniona cebula w łusce, pół główki kapusty włoskiej, 5?10 brukselek i 3?4 ziarna ziela angielskiego, strąk zielonej papry­ki) gotować przez półtorej godziny wywar. Jazgarze (wprost z łowi­ska, nie myte, nie patroszone) gotować w wywarze przez 2 godziny. Przetrzeć całość przez sito, posolić do smaku. Do każdej filiżanki wlać łyżeczkę burgunda oraz chochlę zupy. Podawać z grzankami.