Karp na złoto

Oczyścić rybę, posolić, odłożyć na 2 godziny. 2 ząbki czosnku po­kroić w paseczki i włożyć do wnętrza ryby. Polać karpia olejem, obfi­cie posypać pieprzem, przełożyć do brytfanny, polać 2?3 łyżkami oleju wymieszanymi ze szklanką wytrawnego białego wina. Piec w piekarniku 30 minut.

Karp pieczony

Rybę ułożyć na ogniotrwałym półmisku, osolić, skropić obficie oli­wą i sokiem z jednej cytryny. Wstawić do piekarnika i piec 30 minut.

Karp pikantny

Rybę posolić wewnątrz i z zewnątrz, pokroić w dzwonka, ułożyć w posmarowanym masłem i posypanym tartą bułką rondlu, posypać pieprzem, skropić cytryną, obsypać bułką tartą, podlać 3 łyżkami bu­lionu. Na wierzchu ułożyć kawałeczki masła. Piec 45 minut.

Karp po hebrajsku

Rybę posypać łyżką miałkiego cukru, dodać 3 poszatkowane cebu­le, szklankę posiekanych migdałów, posolić, zalać wodą i gotować 45 minut. Rybę wyjąć na półmisek ogniotrwały, polać przetartym so­sem, posypać migdałami, zapiec.

Karp po indyjsku

Utłuc w moździerzu po łyżeczce kolendry, pieprzu, kopru, imbiru. Dodać łyżeczkę soli i siekanej zielonej mięty. Wlać do naczynia szklankę jogurtu, dodać korzenie, drobno posiekaną cebulę, utarte z solą 2 ząbki czosnku, łyżkę zielonej posiekanej pietruszki. Ułożyć rybę w brytfannie, zalać zalewą i piec 15 minut. Dodać łyżkę masła i piec dalej około 20 minut.