Kawior ? przepis podstawowy

Przygotować roztwór: 6 g boraksu i 4 g kwasu bornego na 1 I wody. Ikrę wypłukać, oddzielić od błon, włożyć do roztworu na 24?60 go­dzin. Wyjąć, włożyć do nasyconego roztworu soli kuchennej. Przez 10 godzin przechowywać w temperaturze 38?45°C. Ostudzić do temperatury pokojowej i zostawić jeszcze na 24 godziny. Zlać solan­kę, kawior przełożyć do małych słoików, zalać olejem lnianym. W chłodnym miejscu można przechowywać przez 6?9 miesięcy. Do spożycia po 4?6 tygodniach. Przed podaniem wyłożyć na sito, aby olej zdążył ociec.

Kawior po duńsku

Małą cebulę zetrzeć na drobnej tarce, wymieszać z łyżką lekko podgrzanego masła, łyżeczką soku z cytryny, żółtkiem oraz łyżeczką gęstej śmietany. Wylać sos na ogrzany półmisek, dodać pół szklanki ikry. Mieszać, aż sos oblepi ikrę. Wstawić na 24 godziny do lodówki.

Kawior po Iwowsku

Ikrę wyjąć, opłukać, zdjąć błony, zanurzyć w zimnej wodzie, wyło­żyć na sito, by obciekła. Zemleć w maszynce do mięsa cebulę, dodać soli i pieprzu, wymieszać z ikrą, wstawić do lodówki na 24 godziny.

Kawior po rosyjsku

Ikrę wyjąć, opłukać, zdjąć błony. Szklankę wody zagotować z łyżką soli i łyżką octu. Ostudzić. Zalać ikrę przygotowanym roztworem, wstawić na 24 godziny do lodówki. Wycisnąć sok z 3 cebul, wymie­szać z solą i pieprzem, dodać łyżeczkę ostrej musztardy. Wymieszać z obsączoną ikrą, wstawić na 24 godziny do lodówki.

Kawior po wileńsku

Ikrę wraz z błoną zanurzyć na 24 godziny w nasyconym roztworze soli. Wyjąć, zważyć i zasypać dziesięciokrotnie większą ilością miałko tłuczonej soli, uprzednio wyprażonej na patelni. Odstawić w chłodne miejsce na kolejną dobę. Wziąć czyste płótno lniane, położyć na nim ikrę i palcami obrać z błon, przebierając ziarenka. Jeżeli dalej jest mokra, położyć na drugim lnianym, suchym płótnie. Kawior ułożyć ręką w słojach, zalać oliwą, zawiązać pergaminem. W chłodnej piwni­cy tak sporządzony kawior można przechowywać przez rok.