Leszcz po parysku

Rybę nasolić, posypać pieprzem, pozostawić przez 2 godziny w chłodnym miejscu. Folię aluminiową wysmarować grubo masłem, zawinąć w nią rybę i wstawić na 20 minut do gorącego piekarnika. Wyjąć, ostudzić, zdjąć folię, ułożyć potrawę na ogniotrwałym półmi­sku, wstawić na 10 minut do piekarnika. Posypać pietruszką, położyć kilka kawałków świeżego masła.

Leszcz po rybacku

Rybę nasolić i wysuszyć (patrz rozdz. ?Suszenie ryb”). Suszone le­szcze rozdrobnić, ugotować w wodzie na pół miękko. Włożyć do rondla, dodać łyżkę masła, posypać tartą bułką, dusić 10 minut. Wlać 3 łyżki gęstej śmietany, dusić 5 minut. Wyłożyć na talerz, obsypać przyrumienioną tartą bułką.

Leszcz po warszawsku

Ugotować rybę w wywarze z warzyw i dodatkowo 2 pokrojonych w plasterki porów oraz 4?5 pomidorów. Wyjąć, położyć na półmi­sku. Wywar przetrzeć, zagęścić, zaciągnąć zasmażką, dodać 2?3 łyżki śmietany, sok z 1 cytryny i łyżkę cukru. Gotować, aż będzie miał konsystencję ciasta naleśnikowego. Zalać rybę gorącym sosem.

Leszcz po wiejsku

Utrzeć 2 łyżeczki chrzanu, dodać utarte jabłko, wymieszać z łyżką cukru oraz octem do smaku. Rybę ugotować w jarzynach z podwójną ilością cebuli. Wyłożyć na półmisek, obłożyć chrzanem i jabłkami.

Leszcz po wileńsku

Rybę ugotować w jarzynach. Sporządzić sos: rozpuścić łyżkę mas­ła, dodać łyżkę cukru, zrobić karmel, zmieszać go z łyżką mąki, roz­prowadzić wywarem z warzyw. Włożyć leszcza, dodać 2 łyżki sparzo­nych rodzynków, sok z cytryny, pieprzu, soli, imbiru do smaku, dusić 15 minut.