Lin z boczkiem

Rybę natrzeć majerankiem. 5 młodych zielonych cebulek przepuś­cić przez maszynkę wraz z 3 jajami ugotowanymi na twardo, pie­przem, 3 cykoriami. Otrzymaną masą obłożyć lina. Zawinąć rybę w plastry wędzonego boczku i obwiązać nitką. Piec w piekarniku 20 minut wraz z plasterkami surowych ziemniaków i ćwiartkami jabłek.

Lin z borowikami

Rybę panierować w mące i smażyć na złoty kolor. Ułożyć na dnie brytfanny pokrojone w plastry, uprzednio ugotowane w łupinach 4 ziemniaki, 4 ugotowane borowiki, przysmażoną na złoty kolor cebu­lę w plasterkach, 2 posiekane jaja na twardo, sproszkowaną paprykę. Następnie położyć kawałki usmażonego lina, warstwę ziemniaków, warstwę grzybów, jaj i cebuli. Wierzch posypać grubo tartym serem i zalać szklanką śmietany. Wstawić do piekarnika na 10?15 minut.

Lin ze szczawiem

Sprawioną rybę ogłowić, odciąć ogon i płetwy. Opłukać lekko oso- loną wodą. Jamę brzuszną wypełnić szczawiem i zaszyć nitką. Rybę włożyć do wywaru jarzynowego i gotować 15?20 minut.

Potrawka z lina

Ugotować wywar z warzyw. Rybę włożyć do wrzącego wywaru, go­tować do miękkości (20 minut). Zasmażkę rozprowadzić wywarem z ryby, zagotować, odstawić, dodać pół szklanki śmietany, wsypać po łyżce drobno posiekanego kopru i pietruszki, doprawić do smaku so­lą. Do przygotowanego sosu włożyć rybę. Zagotować.

Salceson z lina

Rybę pokroić w dzwonka szerokości 1,5 cm, usunąć ości. Cebulę drobno pokroić, udusić z łyżką masła na patelni. Wlać łyżkę octu, dodać liść laurowy i 2 ziarna ziela angielskiego. Włożyć rybę, posolić do smaku i dusić pod przykryciem na małym ogniu 10?15 minut. Miękką rybę układać w salaterce skórką do góry. Smakiem pozosta­łym na patelni zalać rybę. Jeżeli jest zbyt rzadki, dodać łyżkę sprosz­kowanej, uprzednio rozmoczonej w zimnej, przegotowanej wodzie, żelatyny. Ogrzać, nie gotować. Po zastygnięciu przerzucić na talerz, porcjować tak jak salceson.

Skorupki jaj nadziewane linem

Połowę mięsa ryby ugotować w wywarze z jarzyn, połowę usmażyć na słoninie. Posiekać drobno 3?4 jaja gotowane na twardo (po ugo­towaniu jaja dzielić ostrym nożem na pół, wyjąć środek, skorupkę zostawić), 4?5 duszonych pieczarek, łyżkę masła, pieprzu i soli do smaku. Wyrobić masę z 2 surowymi żółtkami oraz taką ilością tartej bułki, aby jej konsystencja nie była zbyt wolna. Napełnić masą sko­rupki, panierować i smażyć na maśle.

Sznycle z lina

Przygotować farsz: smardze lub piestrzenice, po trzykrotnym obgo­towaniu i odlaniu wody, przepuścić 2 razy przez maszynkę wraz z cebulą i namoczoną w mleku bułką, łyżką posiekanej zielonej pie­truszki i 2 jajami ugotowanymi na twardo. Naciąć filety od strony grzbietu do połowy grubości, tworząc ?kieszeń”. Należy ją wypełnić w % farszem, zaszyć, panierować w mące, smażyć na złoty kolor. Przełożyć do rondla, skropić mocno cytryną i wstawić do piekarnika na 15 minut.