Makrela po marynarsku

2 cebule i marchewkę pokrojoną w talarki zalać szklanką wody i łyżką octu. Gotować przez 30 minut. W ogniotrwałym naczyniu uło­żyć ryby z głowami i płetwami, zalać wywarem, odstawić na 4 godzi­ny w chłodne miejsce. Odlać marynatę. Ryby udekorować krążkami marchewki, cytryny i cebuli, zalać szklanką wina, połową szklanki so­su vinaigrette, łyżką oliwy, sokiem z 1 cytryny, dodać łyżkę tymianku, listek laurowy, ząbek czosnku. Wstawić do gorącego piekarnika na 8?10 minut. Ostudzić. Włożyć do lodówki na 4 godziny. Podawać razem z zalewą.

Makrela po parysku

Zmieszać mąkę z solą i pieprzem. Maczać filety w mieszaninie, po­tem w rozbitym jajku. Smażyć na rozgrzanym, gorącym maśle. Na spód ogniotrwałego naczynia położyć łyżkę masła, a następnie ukła­dać szczelnymi warstwami filety, przesypując je obficie natką pie­truszki. Przykryć naczynie przykrywką i wstawić na 10 minut do pie­karnika.

Makrela po skandynawsku

Połówki makreli posolić, skropić cytryną i oprószyć pieprzem. Ce­bulę poszatkować, udusić na maśle. Ułożyć makrele na ogniotrwałym półmisku, obłożyć cebulą, skropić bulionem. Wstawić do piekarnika na 30 minut. Co jakiś czas skrapiać bulionem, żeby cebula nie wyschła.

Makrela w białym winie

Rybę panierować w mące i smażyć na złoty kolor. Włożyć do rond­la, dodać poszatkowane 2 cebule, szklankę czerwonego wytrawnego wina, soli i pieprzu do smaku. Dusić 15 minut. Rybę wyjąć, sos prze­trzeć, dodać estragonu, łyżeczkę pasty pomidorowej, rozprowadzić zasmażką. Rybę ułożyć w ogniotrwałym naczyniu, polać sosem, wstawić na 5 minut do piekarnika.

Makrela w koprze włoskim

Przygotować sos: zasmażkę rozprowadzić połową szklanki białego wytrawnego wina, zaciągnąć 2 żółtkami. Makrele panierować w mące z dodatkiem soli, pieprzu i sproszkowanego włoskiego kopru, smażyć na oliwie na złoty kolor. Ułożyć ryby na ogniotrwałym półmisku, za­lać sosem, włożyć na 10?15 minut do piekarnika.