Makrela pod beszamelem

Rybę panierować w mące i smażyć na złoty kolor. 2 pory pokroić w talarki i udusić na tłuszczu spod ryby. Przygotować sos: zasmażkę rozprowadzić zimnym mlekiem, dodać soli i pieprzu do smaku oraz łyżeczkę tartego żółtego sera. Ułożyć rybę na ogniotrwałym półmi­sku, obłożyć porami, zalać sosem beszamelowym, posypać tartą buł­ką, wstawić do piekarnika i zrumienić na brązowo. Posypać siekaną zieloną pietruszką.

Makrela po dalmatyńsku

Rybę panierować w mące i smażyć na oliwie na złoty kolor. Udusić na oliwie 2 cebule, 3 pomidory, ząbek czosnku. Przetrzeć przez sito, dodać łyżkę octu, łyżeczkę koncentratu pomidorowego, łyżkę sieka­nej zielonej pietruszki, łyżkę siekanego kopru, soli i pieprzu do sma­ku. Ułożyć rybę na ogniotrwałym półmisku, zalać sosem, wstawić na 10 minut do piekarnika.

Makrela po francusku

Rybę panierować w mące i smażyć na złoty kolor. Włożyć do rond­la, dodać 2 łyżki octu, pół słoika dżemu z czerwonej porzeczki, dusić 15?20 minut. Rybę wyjąć, sos przetrzeć przez sito. Jeżeli jest zbyt rzadki, zagęścić mąką ziemniaczaną. Włożyć rybę, zagotować.

Makrela po grecku

2 cebule pokroić na plasterki, podsmażyć na szklisto na oliwie. Do­dać 6 pokrojonych w ćwiartki pomidorów, 3 łyżki siekanej zielonej pietruszki. Wysmarować masłem brytfannę, ułożyć rybę, nakryć ce­bulą i pomidorami, wstawić do piekarnika na 30 minut. Skropić so­kiem z cytryny.

Makrela po łotewsku

Z 2 szklanek mąki, pół kostki masła, jaja i szczypty soli wyrobić ciasto. Rozwałkować na cienki plaster. Rybę osuszyć, pokroić w kostkę możliwie najgrubszą. Ułożyć rybę na cieście, skropić cytry­ną, posypać tartym serem, wiórkami masła, zawinąć tak, aby środek plastra był odkryty. Wstawić do piekarnika i piec 30 minut.