Słupki z taśmą – Ostrzegawcze

Węgorz po szwedzku

Rybę ugotować w jarzynach. Jaja ugotować na twardo, pokroić na ćwiartki. Ułożyć węgorza w okrągłej formie, np. w tortownicy. Obło­żyć jajkami, ugotowanymi szczypcami raków. Wywar jarzynowy za­gęścić, dodać łyżkę sproszkowanej, rozpuszczonej w zimnej, przego­towanej wodzie żelatyny. Podzielić wywar na dwie części. Zalać wę­gorza w formie, odstawić do skrzepnięcia wywaru, z jarzyn wykroić ozdobne gwiazdki i plasterki. Elementy dekoracyjne przygotować też z korniszona oraz marynowanych pieczarek. Ułożyć jarzyny i mary­naty w galarecie, zalać drugą częścią wywaru, wstawić do lodówki, by zastygł. Wstawić formę do gorącej wody, wyjąć galaretę, podzielić promieniście na cząstki. Podawać z plasterkami cytryny.

Węgorz po śląsku

Rybę oskórować, podzielić na porcje długości 7 cm. Włożyć je do dużego rondla i zalać połową litra pełnego piwa, dodać 2 pokrojone w plastry cebule, kilka goździków, skórkę cytrynową, kieliszek porto lub madery. Odstawić w chłodne miejsce na godzinę. Następnie go­tować na bardzo wolnym ogniu 30 minut. Wyłożyć węgorza na og­niotrwały półmisek. Wywar przecedzić przez sito, dodać 3 łyżeczki śmietany wymieszanej z łyżeczką mąki i gotować często mieszając, aż sos będzie gęsty. Rybę polać sosem i wstawić do piekarnika na 10?15 minut.

Węgorz po śródziemnomorsku

Ugotować rybę w wywarze z jarzyn z dodatkiem łyżki octu. 2 szklan­ki bulionu zagotowanego z łyżką namoczonej w zimnej wodzie żela­tyny, wlać do wysokiego naczynia, dodać pół szklanki oliwy. Mikso­wać, aż mieszanina będzie miała kolor śmietany. Porcje węgorza ma­czać w przygotowanej mieszaninie, układać na półmisku, dekorować korniszonami, grzybami z octu, burakami ćwikłowymi, jajami na twardo, zieloną pietruszką i koperkiem. Wstawić na 2 godziny do lo­dówki.

Węgorz po włosku

Rozgrzać 4 łyżki oliwy, dodać pokrojone w kostkę 3 cebule, roz­gnieciony na miazgę czosnek (pół łyżki). Włożyć rybę, posolić, posy­pać pieprzem, dusić, aż wchłonie sos. Wlać pół szklanki białego wy­trawnego wina, dodać łyżkę koncentratu pomidorowego rozcieńczo­nego odrobiną wody. Dusić na słabym ogniu 10?15 minut. Dodać puszkę zielonego groszku (odcedzonego z zalewy) i dusić jeszcze 10 minut.

Węgorz smażony

Po zabiciu ryby naciąć skórę dookoła głowy i ściągnąć ją aż do ogona, po czym trzymać węgorza nad płomieniem, ażeby ?druga skó­ra” popękała. Ją także należy ściągnąć. Następnie rybę wyczyścić, dobrze wymyć, pokroić w dzwonka, posolić i lekko obgotować w sma­ku z jarzyn, osuszyć ściereczką, maczać w jaju, obsypać bułką tartą wymieszaną z mąką i smażyć na tłuszczu.