Budyń z miętusa

Rybę przepuścić przez maszynkę wraz z namoczoną w mleku buł­ką. Utrzeć masę z łyżki masła, 3 żółtek, 2 łyżek gęstej śmietany. Ubić pianę z 3 białek, połączyć z masą. Włożyć do wysmarowanej tłu­szczem i wysypanej tartą bułką formy, gotować na parze 45?60 minut.

Miętus faszerowany

Rybę wypatroszyć przez poprzeczne przecięcie poniżej łba. Nie płukać, wytrzeć z zewnątrz i wewnątrz ściereczką. Przygotować farsz z 4 gotowanych wątróbek drobiowych, łyżeczki tartej bułki, łyżki natki pietruszki, łyżeczki drobno utartego chrzanu, 2 cebul i 5?6 głó­wek porów. Przetasować przez sito. Dodać sok z 1 cytryny, szczyptę majeranku, pieprzu i 2 żółtka. Napełnić rybę do objętości farszem, zaszyć. Sparzyć we wrzątku, starannie obsuszyć na tłuszczu, podzie­lić na dzwonka, włożyć do brytfanny, dodać śmietany i zapiec (15?20 minut).

Miętus po chłopsku

W moździerzu utłuc pieprz, majeranek, liść laurowy, dodać sok z cytryny, ucierać 10 minut. Miętusy posolić, natrzeć mieszanką zio­łową, ułożyć w chłodnym miejscu na godzinę. Zawinąć ryby w 2 war­stwy świeżych, zielonych liści chrzanu (buraka cukrowego, brukwi, rzepy albo nawet łopianu). Piec w miałkim popiele w ognisku 30?40 minut.

Miętus po słowacku

Sporządzić farsz: surową cebulę przepuścić przez maszynkę, do­dać posiekaną zieloną paprykę i 3?4 pieczarki. Rozłożyć filety. Na każdym ułożyć porcję farszu, zwinąć jak zrazy, panierować w mące i smażyć na złoty kolor. Sporządzić zalewę: ugotować wodę z solą, octem, koprem, zielem angielskim, liściem laurowym, sproszkowaną papryką i ziarnistym pieprzem. Ułożyć zrazy w słoikach, zalać ostu­dzoną marynatą, podważać widelcem, aby wypuścić powietrze. Od­stawić w chłodne miejsce na 2?3 tygodnie.

Miętus po śląsku

W dużym garnku stopić 50 dag pokrojonej w paseczki słoniny. Mię­tusy posolić, posypać pieprzem, opanierować w mące i włożyć do słoniny w momencie, kiedy skwarki są jeszcze przezroczyste. Sma­żyć, aż ryba będzie miała złoty kolor. Podawać ze skwarkami.