Pstrąg w sosie bolońskim

Rybę panierować w mące, smażyć na złoty kolor. Układać na og­niotrwałym półmisku. Pokroić 4?5 pieczarek w kostkę i poddusić na maśle. Pokryć nimi pstrągi. Pół szklanki śmietany wymieszać z łyżką mąki i 2 jajami. Pstrągi polać sosem, wstawić do piekarnika na 10?15 minut.

Pstrąg w sosie chińskim

Rybę panierować w mące i smażyć na złoty kolor. Przygotować sos: wymieszać łyżkę octu, półtorej łyżki cukru, pół łyżeczki soli, 2 ły­żeczki przecieru pomidorowego, łyżkę maggi, łyżkę wody i łyżkę mą­ki ziemniaczanej. Mieszaninę rozprowadzić bulionem lub wodą, zago­tować. Marchew, paprykę, pół selera pokroić w plasterki. Włożyć rybę do rondla, dodać jarzyny, podlać wodą i dusić 15 minut. Kiedy woda odparuje, wlać sos i dusić dalsze 20 minut.

Pstrąg w sosie musztardowym

Gotować ryby przez 10?15 minut w osolonej wodzie z dodatkiem kopru. Przyrządzić sos z 2 łyżek masła, 3 łyżek mąki, 2 łyżek musz­tardy i filiżanki śmietany. Gotować sos, ciągle mieszając, do uzyska­nia konsystencji ciasta naleśnikowego. Ułożyć ryby na półmisku, po­sypać solą, pieprzem, jajami ugotowanymi na twardo i pokrojonymi w drobną kostkę. Zalać gorącym sosem.

Pstrąg w śmietanie

Rybę panierować w mące i smażyć na złoty kolor. Wyjąć i ostudzić. 10 pieczarek drobno pokroić i dusić na reszcie pozostałego ze sma­żenia masła. Pstrągi ułożyć w ogniotrwałym naczyniu, wysmarować masłem, przykryć pieczarkami i polać sosem przygotowanym z pół szklanki śmietany, 2 jaj, soli i pieprzu. Piec w gorącym piekarniku przez 15 minut.

Pstrąg zapiekany

3 pory pokroić w cienkie talarki, rozłożyć na półmisku ogniotrwa­łym. Ułożyć na porach 4 pstrągi, posolić, posypać pieprzem, skropić obficie białym wytrawnym winem, dodać odrobinę gałki muszkatoło­wej. Zapiekać przez 10 minut. Utrzeć na tarce kawałek twardego, os­trego sera żółtego. Pstrągi posypać serem, polać śmietaną, zapiekać przez kolejne 15 minut.