Raki po bolońsku

Udusić na łyżce masła 1 cebulę, pół selera. Dodać łyżeczkę bazylii i łyżkę przecieru pomidorowego. Zagotować, przetrzeć przez sito. 30 szyjek rakowych oraz 2 szklanki gotowanego zielonego groszku ułożyć w ogniotrwałym naczyniu, zalać sosem. Wstawić na 5 minut do piekarnika.

Raki po francusku

Pęczek zielonej pietruszki, pęczek kopru, pęczek młodych porów, pęczek zielonych selerów, pęczek estragonu, pęczek cząbru ułożyć na dnie dużego garnka. Na ziołach ułożyć raki, przykryć je pokrojo­nymi wzdłuż 3 marchewkami i 3 pietruszkami, 3 pokrojonymi w talar­ki cebulami. Posolić, dodać pieprzu, włożyć 2 łyżki masła, zalać wrzątkiem, nakryć pokrywą i wstawić do piekarnika. Gdy raki się za­czerwienią, wlać 2 szklanki octu, gotować przez 10 minut.

Raki po krakowsku

Do 3 łyżek masła dodać łyżkę siekanej zielonej pietruszki, 3?4 pie­czarki (cienko pokrojone). Pieczarki zrumienić, dodać szklankę octu, łyżkę kminku, soli do smaku, 4 szklanki śmietany. Zagotować. Włożyć do rondla 30 żywych raków, polać je tym sosem i gotować przez 15 minut, aż będą czerwone. Raki ułożyć na półmisku, sos podawać osobno.

Raki po rzymsku

Ugotować 60 raków. Szczypce i szyjki obrać z mięsa. Jeden duży ogórek obrać, pokroić w talarki, namoczyć w lekko osolonej, zimnej wodzie; po 40?45 minutach odcedzić, osuszyć. Przygotować sos sporządzony z pół szklanki śmietany, soku z połówki cytryny. Do­prawić go sproszkowaną papryką, pieprzem i solą do smaku. Wymie­szać mięso raków z ogórkiem i sosem, wyłożyć je do salaterki, ude­korować gęstym majonezem i siekaną zieloną pietruszką.

Raki po warszawsku

Sparzone raki włożyć do rondla, dodać zielonego kopru, pietruszki, soli, łyżkę masła, 1 szklankę śmietany, dusić 15?20 minut. Wyłożyć na półmisek, polać sosem.