Sandacz po rosyjsku

Przygotować wywar z warzyw, dodać 5 ziaren pieprzu, 2 ziarna zie­la angielskiego, 2 liście laurowe, majeranek, koper, sól, łyżkę octu. Dzwonka sandacza ugotować w wywarze, ułożyć na ogniotrwałym półmisku. Pokroić seler, pietruszkę, 2 kiszone ogórki, podlać kielisz­kiem wina i dusić 15 minut. Zasmażkę rozprowadzić połową szklanki bulionu, dodać warzywa, zagotować. Sandacza polać sosem, wstawić na 10?15 minut do piekarnika.

Sandacz po śląsku

Sandacza wyfiletować i natrzeć solą. Ze skóry, głowy i ogona spo­rządzić niewielką ilość wywaru. Drobno pokrojoną cebulę podsmażyć na maśle na złoty kolor. Dodać pokrojone w plasterki grzyby (5?6). Po kilku minutach dodać paprykę, łyżkę zielonej siekanej pietruszki, wywar i śmietanę (około pół szklanki). Całość doprowadzić do wrze­nia. Filety z sandacza poukładać w ogniotrwałym naczyniu, polać so­sem i włożyć do piekarnika na 25 minut.

Sandacz po włosku

Ugotować 2 szklanki bardzo drobnego makaronu. Sandacza wyfile­tować, opanierować w makaronie i przysmażyć na złoty kolor. W og­niotrwałym naczyniu wysmarowanym tłuszczem układać warstwami makaron, rybę i makaron. Przekładaniec posypać 2?3 łyżkami star­tego żółtego sera, zalać 2 szklankami śmietany. Dusić na wolnym og­niu 25 minut.

Sandacz w białym winie

Rybę wyfiletować, ułożyć w wanience, zalać szklanką białego wina. Dodać łyżkę masła. Dusić 15 minut, wyłożyć na ogniotrwały półmi­sek. Sos z gotowania zaprawić zasmażką, zaciągnąć 2 surowymi żółt­kami. Polać sandacza i zapiekać 10?15 minut.

Sandacz w galarecie jajecznej

Rybę gotować w smaku z jarzyn dorzucając łby, płetwy, uważając aby dzwonka nie rozpadły się. Miękkie dzwonka wyłożyć do ostudze­nia. Gotować smak jeszcze około 1 godziny na wolnym ogniu i skla­rować przez płótno. Białka 3 jaj ugotowanych na twardo przepuścić przez maszynkę i utrzeć z żółtkami na masę. Masę rozprowadzić w smaku i mieszając doprowadzić do zagotowania. Dzwonka układać na półmisku, garnirując każde połówkami gotowanej brukselki, pora i plasterków obranej cytryny. Między dzwonkami położyć natkę z pie­truszki. Zalać smakiem, w którym rozpuściliśmy sproszkowaną żela­tynę (1 łyżka na pół litra) namoczoną w zimnej przegotowanej wo­dzie. Odstawić w chłodne miejsce.