Szczupak pod beszamelem

Zasmażkę rozprowadzić ostudzonym przegotowanym mlekiem, posolić do smaku, zagotować i zaciągnąć 2 żółtkami. Rybę paniero­wać w mące i smażyć na złoty kolor. Obsmażone porcje ułożyć na ogniotrwałym półmisku, zalać je sosem beszamelowym, posypać tar­tym żółtym serem i zapiekać w piekarniku 10?15 minut.

Szczupak po gdańsku

Rybę ugotować w wywarze z jarzyn. Szczupaka, marchew i pory z wywaru, 2 surowe cebule oraz bułkę namoczoną w mleku przepuś­cić przez maszynkę. Dodać soli, pieprzu, utarty ząbek czosnku, po­siekany zielony koperek, 1?2 surowych żółtek. Składniki wymieszać, formować klopsiki, panierować w mące i smażyć na złoty kolor.

Szczupak po kapralsku

2 łyżki siekanego szczypiorku i 2 łyżki siekanej zielonej pietruszki wymieszać z 4?5 łyżkami tartej bułki, łyżeczką soli, szczyptą pieprzu. Rybę ułożyć w rondlu, posypać uzyskaną mieszaniną, podlać połową szklanki bulionu, włożyć łyżkę masła, szczelnie nakryć i wstawić do gorącego piekarnika na 20?25 minut.

Szczupak po kijowsku

Szczupaki w całości ułożyć w brytfannie, obłożyć całymi 10?15 małymi pieczarkami, zalać szklanką białego wina, dodać sok z cytry­ny, włożyć łyżkę masła i dusić przez 15?20 minut. Przygotować za­smażkę, dodać do sosu, zagotować. Zapiekać rybę w piekarniku przez 5 minut.

Szczupak po krakowsku

Rybę oskórować. Jej mięso, szklankę wymoczonej w mleku wą­tróbki (bez błony), pół szklanki wędzonego boczku i 3 średnie cebule przepuścić trzy razy przez maszynkę. Dodać łyżkę utartej cykorii, łyżkę posiekanej natki z pietruszki, szczyptę mielonej papryki, ząbek czosnku i pieprz. Wbić 2 całe jaja i 4 żółtka, po czym wyrobić masę na gęsto z tartą bułką. Prażyć ją w rondlu z 2 łyżkami masła przez 30?40 minut, ciągle mieszając. Skórę szczupaka napełnić ostudzoną masą, zaszyć, natrzeć lekko majerankiem, skropić cytryną i piec w brytfannie przez 15 minut. Następnie zalać połową szklanki śmie­tany, zapiec powtórnie.