Sałatka z troci

Rybę posolić, posypać pieprzem i odłożyć na godzinę w chłodne miejsce. Ugotować wywar z jarzyn, zakwasić sokiem z cytryny. Wło­żyć rybę i gotować 10?15 minut. Rybę podzielić na małe kawałki, dodać 3 posiekane, ugotowane na twardo jaja, 2 korniszony, cebulkę, szczypiorek, sok z cytryny, połowę szklanki majonezu. Składniki wy­mieszać. Sałatkę posypać siekaną zieloną pietruszką.

Siemga z troci

Ugotować na sypko szklankę sago lub półtorej szklanki kaszy. Zmieszać z 2 łydami roztopionego masła. Ugotować 5 jaj na twardo. Troć panierować w mące, smażyć na złoty kolor na tłuszczu, prze­puścić dwukrotnie przez maszynkę. Jaja posiekać. W ogniotrwałym naczyniu (wysmarowanym masłem) układać warstwami: kaszę, sie­kane jaja, troć. Warstwy przesypywać solą i pieprzem. Ostatnią war­stwą powinna być kasza. Włożyć kilka łyżeczek masła. Zapiekać w piekarniku 10?15 minut.

Troć kiszona

Kawałki ryby dokładnie natrzeć cukrem i solą zmieszanymi w pro­porcji 1:2. Układać w kamiennym garnku. Do dna powinna dotykać skóra, w dalszych warstwach: skóra do góry, mięso do mięsa. Pomię­dzy rybami ułożyć drobno posiekany zielony koper i pietruszkę, pieprz, ziele angielskie, liście laurowe, tymianek. Najwyższą warstwę przykryć talerzem i obciążyć wymytym i wygotowanym kamieniem. Odstawić całość na 24?36 godzin. Wydzielający się sos powinien całkowicie przykrywać filety (garnek nie może być zbyt szeroki). Do jedzenia mięso kroić w plasterki, jak wędzoną rybę.

Troć po francusku

Rybę pokroić w dzwonka, posolić, maczać w oleju lub rozpuszczo­nym maśle, kłaść na ruszt lub na teflonową patelnię i opiekać 3?5 minut z każdej strony na wolnym ogniu. Przygotować brytfannę, uło­żyć dzwonka, nakryć przykrywą, trzymać w piekarniku 15?20 minut. Podawać z plasterkiem cytryny.

Troć po norymbersku

Zmieszać szklankę czerwonego wina ze szklanką wody, dodać 1 poszatkowaną cebulę, 1 liść laurowy, soli i pieprzu. Zagotować. Włożyć pokrojone w kostkę kawałki ryby i gotować 5?10 minut. Wy­jąć rybę i dusić pod przykryciem, aż mięso będzie miękkie. Przed po­daniem sos zaciągnąć 1?2 żółtkami.