Węgorz we własnym sosie

Rybę pokroić na kawałki długości 10 cm i ubożyć dość ciasno w sło­ikach. Przygotować zalewę: do litra wody wsypać łyżeczkę soli, do­dać 4?5 ziaren pieprzu, 2 liście laurowe, 2 ziarna ziela angielskiego, 5?7 łyżeczek octu. Zagotować. Ostudzić. Zalać węgorza w słoikach. Zakręcić, pasteryzować 30?45 minut.

Węgorz w marynacie

Rybę pokroić, posolić i odstawić na godzinę. Ugotować ocet z bia­łym wytrawnym winem w stosunku 1:1. Dodać włoszczyznę, cebulę, angielskiego ziela, pieprzu i liścia laurowego i majeranku do smaku. Gotować zalewę przez godzinę. Rybę opłukać, włożyć do zalewy i gotować 20 minut. Wyjąć rybę, ułożyć w słoju, zalać zalewą, odsta­wić w chłodne miejsce. Gdyby zalewa była za mało kwaśna ? dodać jeszcze octu lub kwasku cytrynowego. Do spożycia po 3 dniach. Po­dawać z zielonym siekanym koperkiem.

Węgorz w sosie koperkowym

Rybę ugotować w wywarze z jarzyn, podzielić na porcje. Przyrzą­dzić sos: zasmażkę rozprowadzić szklanką wywaru jarzynowego. Wlać szklankę gęstej śmietany. Doprawić solą, cukrem i kwaskiem cytrynowym do smaku. Dodać 3 łyżki siekanego zielonego kopru. Włożyć węgorza. Dusić 10?15 minut.

Węgorz w sosie krakowskim

Rybę ugotować w wywarze z jarzyn. Przyrządzić sos: pokroić ja­rzyny i cebulę w drobną kostkę. Przygotować zasmażkę. Rozprowa­dzić bulionem, wlać szklankę czerwonego wina, dodać 4 łyżki jarzyn, soli do smaku i szczyptę papryki. Zagotować. Sos podawać w mo­mencie, kiedy jarzyny będą półtwarde.

Węgorz w sosie węgierskim

Przygotować zalewę: do szklanki białego wina dodać szklankę bu­lionu warzywnego, pół łyżki octu, gałki muszkatołowej, pieprzu i goź­dzików do smaku. Ułożyć rybę w całości w rondlu, zalać zalewą, do­dać pokrojone w plasterki pieczarki. Gotować pół godziny. Rybę wy­jąć, wywar przecedzić, pieczarki przetrzeć przez sito. Zaciągnąć wy­war 2 żółtkami. Rybę ułożyć na ogniotrwałym półmisku, polać sosem i wstawić do piekarnika na 15 minut.