Zupa rybna po polsku

Ugotować wywar z jarzyn i 3 cebul. Włożyć na 20?25 minut całą rybę (karasia, lina, szczupaka). Gdy ryba będzie miękka, zupę prze­cedzić, włożyć łyżkę masła oraz ugotowane lane kluseczki.

Zupa rybna po warszawsku

Pół kilograma drobnych rybek gotować w wywarze z jarzyn przez 25 minut (trzykrotnie zagotować i potem schłodzić wywar). Prze­cedzić zupę, zaprawić szklanką śmietany, dodać soli i pieprzu do smaku. Zupę zakwasić sokiem z cytryny. Podawać z łazankami.

Zupa rybna po węgiersku

Do półtoralitrowego garnka włożyć pół litra drobnych rybek słod­kowodnych, porcję jarzyn. Zalać wodą i gotować 2 godziny na bar­dzo małym ogniu. Przyrumienić cebulę z łuską, dodać do zupy, go­tować, aż cebula będzie miękka. Całość przetrzeć przez sito. W dniu poprzedzającym gotowanie zupy przygotować filety z ryby: posolić, posypać pieprzem i wsadzić do lodówki. Na kwadrans przed poda­niem zupy włożyć filety do wywaru, dodać soli, papryki i pieprzu do smaku oraz świeżą paprykę, pokrojoną w cienkie plastry. Gotować 15 minut. Gorącą zupę podawać z porcją ryby i grzankami.

Zupa rybna po włosku

Gotować rybę w osolonej wodzie przez 10 minut. Wywar prze­cedzić. Na łyżce margaryny udusić pokrojone w kostkę cebule, ząbek czosnku, 1 seler oraz zielony pieprz. Dodać litr wywaru spod ryby oraz 2 pokrojone ziemniaki, łyżkę przecieru pomidorowego i łyżeczkę oregano. Gotować, aż ziemniaki będą miękkie. Dodać rybę i za­gotować.

Zupa rybna wigilijna

3 marchewki, 2 pietruszki, seler, 4?5 brukselek, pół szklanki zielo­nego groszku (może być suszony), 2 cebule przyrumienione na bla­sze gotować w półtora litrze wody przez godzinę. Wywar przecedzić przez sito. Dodać sproszkowaną paprykę, gałkę muszkatołową, utłu­czone 2 goździki, mielony pieprz, włożyć kawałki ryby (mogą być od­padki z przygotowanego na wigilię karpia), mleczka, ikry, głowy ry­bie. Gotować pod przykryciem przez 30 minut. Zupę przecedzić, za­ciągnąć zasmażkę doprawić solą i pieprzem do smaku. Podawać z grzankami.

Zupa rybna z cytryną

Rybę, pietruszkę, cebulę, seler, por, marchew, czerwony burak, ka­larepę, 4 ziarna pieprzu, 2 ziarna ziela angielskiego i liść laurowy za­lać wodą, dodać soli i gotować, aż jarzyny i ryby będą miękkie. Wy­war przecedzić, resztę przetrzeć przez sito, dodać łyżeczkę siekanego kopru, łyżkę siekanej zielonej pietruszki, całą cytrynę obraną ze skóry i pokrojoną w plasterki. Zagotować.


Zupa rybna z jarzynami

2 pory, 2 cebule, 2 ząbki czosnku pokroić w drobne plasterki i du­sić na oliwie lub oleju. Dodać pokrojone w ćwiartki 3 pomidory lub łyżkę koncentratu pomidorowego, liście laurowe, tymianek. Wymie­szać. Zalać wodą, włożyć oczyszczoną i umytą głowę dużej ryby, go­tować przez 30 minut. Rosół przecedzić, jarzyny przetrzeć, połączyć z rosołem, doprawić solą i pieprzem do smaku. Podawać z gotowa­nym drobnym makaronem lub grzankami.